Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar  Mühendisliği

Bilgisayar ve programlama ile ilgili olan tüm disiplinleri kapsayan bir mühendislik alanıdır. Kendi içerisinde yazılım, donanım ve bilgisayar bilimleri olmak üzere dallara ayrılan bilgisayar mühendisliği günümüzde birçok alanda kendine yer bulabilmekte ve çoğu mesleklerin temelini oluşturmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği savunma sanayinden sağlık sektörüne kadar hemen her alanda ihtiyaç duyulan modern ekipmanların, yazılımların  tasarımından, geliştirilmesinden ve  onarımından sorumludur. Bilgisayar Mühendisliği teknolojik gelişmelere ön ayak olmuş ve bu gelişen teknoloji sayesinde de oldukça önemli bir alan haline gelmiştir.

Aday Öğrenciler :

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Bilgisayar  Mühendisliğine genel liselerden ve mesleki ve teknik liselerden mezun öğrenciler başvurabilirler. MF-4 puan türüne göre öğrenci alımları yapılır.

Mesleki ve Teknik Liselerden mezun öğrenciler 1 yıl (2 yarıyıl ) boyunca Matematik, Fizik ve Kimya derslerini içeren bilimsel hazırlık programına alınır. Programı başarıyla tamamlayanlar birinci sınıftan itibaren mühendislik eğitimine başlarlar.

Eğitim İçeriği :

Eğitim süresi 4 yıl olup 8 yarıyıldan oluşur. Eğitim süresince Algoritma ve Programlama, Ayrık Matematik, Programlama Dilleri, Veri Yapıları, Görüntü İşleme, Nesne Yönelimli Programlama, Web Tasarımı ve Programlama, Veritabanı Yönetim Sistemleri ve İşletim Sistemleri gibi bilgisayar mühendisliği alan derslerinin yanında, temel bilimler ve temel mühendislik bilim dersleri de verilmektedir. Ayrıca Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulmuş ve mezun olacak olan öğrencilerin haklarını savunacak yeni düzenlemelere imza atmakta ve projeler geliştirmektedir.

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri Bilgisayar Mühendisi unvanıyla mezun olurlar ve mühendis unvanının tüm yeterliliklerine sahiptirler. Okulumuz modern çağın gereksinimlerine uygun, mesleki bilgi ve beceriye, analitik düşünceye yatkın mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda okul içi eğitime önem verdiği kadar endüstriyel deneyime de önem vermektedir.

2009 yılında kurulan Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi akademik ve diğer altyapı çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu kapsamda yapılanma aşamasında olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü  2016 - 2017 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecek ve bu eğitim ve öğretim yılında ilk öğrencilerini alacaktır.

Fakülteye ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize yürüme mesafesindedir. Fakülteden şehir merkezine, tren istasyonu ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkânı mevcuttur.

 Neden Tercih Edilmeli :

Teknoloji Fakültesi'nde okumanın en büyük avantajı bir dönem boyunca" İşyeri Eğitimi "yapılmasıdır. Dördüncü sınıfın ilk dönemi olan yedinci yarıyıl süresince öğrencilerimiz işyeri eğitimi adı altında önemli sanayi kuruluşlarında tüm dönem boyunca çalışarak daha mezun olmadan uygulama tecrübelerini çok yüksek seviyeye çıkarabilmektedir. Sanayi kuruluşlarının kendilerinden beklentilerini ve iş ortamının gerekliliklerini sahada canlı olarak görmeleri öğrencilerimize bir çok avantaj sağladığı gibi, mezuniyete kısa süre kala kendilerini ispat ettikleri takdirde işyeri eğitimini icra ettikleri önemli sanayi kuruluşlarından mühendis kadrosunda çalışma teklifi de alabileceklerdir. Yapılan görüşmelerde tüm sanayicilerimiz uygulama becerisi yüksek, sanayi tecrübesi olan ve sanayinin ihtiyaçlarına dönük gelişimi sürekli takip edebilecek, rekabet gücü yüksek mühendislerle çalışma isteklerini ifade etmektedirler.

Çalışma Olanakları :

Bilgisayar Mühendisliği alanından mezun olmuş bir mühendislik alanı dahilindeki birçok programda özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarında çalışabilir. Lisans mezunu olarak yüksek lisans ve doktora yapma imkânına sahiptir. Yüksek Mühendis olarak çalışabilirler veya akademisyen olabilirler. Yine son dönemde vergi dairelerinde vergi uzman yardımcılığı kadrolarının mühendislere ayrılan % 25 kontenjandan istifade edebilirler. Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler aşağıda belirtilen alanlarda öncelikli olarak tercih edilmektedirler:

-          Görüntü İşleme/ İşaret İşleme/Ses İşleme (Yazılım Uzmanı)  

-          Veri Tabanı Yönetimi (Veri Tabanı Yöneticisi)

-          Otomasyon Sistemleri (Sistem Mühendisi)

-          Bilgisayar Ağları/ Telekomünikasyon (Ağ Yöneticisi / Uzmanı)

-          Yazılım Mühendisliği (Test Mühendisi)

-          Ar - Ge Mühendisi …….gibi.

Ulaşım ve Konaklama İmkânları:

Teknoloji Fakültesine ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir.  Kredi Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize çok yakın olup yürüme mesafesindedir.

Amasya iline uzak şehirlerden gelecek öğrencilerimiz ve aileleri için Merzifon Havalimanına uçak ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi Teknoloji Fakültesi kampüsünden şehir merkezine, tren istasyonuna ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkanları da mevcuttur. Yine otogardan öğrenci yurtlarına ve fakülteye kadar çeşitli otobüs firmalarının servis hizmetleri de mevcuttur.