Sıkça Sorulan Sorular

S.S.S.

 

Soru:  Teknoloji Fakültesini neden tercih etmeliyim?

Cevap: Öncelikle mühendislik fakülteleri daha çok bilgi ve teori ağırlıklı iken, teknoloji fakülteleri beceri ve uygulama alanına yöneliktir. Günümüzde sanayi kuruluşları teorik yönden ziyade uygulama yeteneği gelişmiş mühendisleri tercih etmektedir.

 

Soru: Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde hangi mühendislik bölümleri bulunmaktadır?

Cevap: Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği olmak üzere toplam beş bölümümüz mevcuttur.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü 40 öğrenci ile eğitim faaliyetine başlayacaktır. Diğer bölümlerin akademik altyapı çalışmaları devam etmekte olup, altyapısı tamamlanan bölümler ek kontenjan döneminde veya 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında öğrenci alımı planlanmaktadır.

 

Soru: Teknoloji Fakültesini bitirdikten sonra hangi unvan alınmaktadır?

Cevap:Teknoloji Fakültesini bitiren öğrenciler "MÜHENDİS" unvan ve yetkisini almaktadır. (Türkiye'de mühendislik eğitimi veren diğer kurumların yetkisi ne ise Teknoloji Fakültelerinin yetkisi de odur. Çünkü sahip olduğu bölümler Mühendislik programlarıdır. Ülkemizde kimlerin Mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir.)

İlgili Kanun: (Resmi Gazete ile neşir ve ilanı : 28/VI 1938-Sayı: 3945)

No.3458 Kabul tarihi 17-VI-1938 (28 Haziran 2000 tarihinde yayınlanan 601 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiştir.)


Soru: Teknoloji Fakültesinden herhangi bir üniversitenin mühendislik fakültesine yatay geçiş yapma imkânı var mıdır? Yani ayni türden fakülte olmak mecburiyeti var mı?

Cevap: Her iki fakültede de mühendislik eğitimi verilmektedir. Ancak yatay geçişler YÖK'ün belirlemiş olduğu kural ve yönetmelikler dâhilinde ve ilgili Fakülte yönetim kurulunun onayı ile yapılabilmektedir.

 

Soru: Teknoloji Fakültesine hangi puan türü ile tercih yapılmaktadır? Meslek Lisesi mezunu adaylara ek puan uygulaması var mıdır?

Cevap:Teknoloji Fakültelerine MF-4 alanından tercih yapılmaktadır.

Fakültemize ayrılan kontenjanlar ikiye bölünmüştür. Bu kontenjanların %40'ı genel lise mezunlarına yönelik kullanılırken, %60'ı meslek lisesi mezunlarına yönelik kullanılmaktadır.

Meslek liseli (MTOK) adaylar kendi alanlarına yönelik bir program tercih ettiklerinde ek puan alacaklardır. Bu adayların tercihleri oluşturulurken ek puanlı sütuna bakmaları gerekmektedir.

 

Soru: Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi arasındaki eğitim ve uygulama farklılıkları nelerdir?


Cevap:Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi aynı eğitim ve öğretim müfredatına sahiptir. Ancak, Teknoloji Fakültesi öğrencileri ek olarak bir yarıyıl işyeri eğitimi (7.yarıyıl) almaktadır.

Uygulama becerisine sahip mühendislik müfredatında Teknoloji Fakültesi öğrencilerinin mezun olabilmeleri için lisans eğitimleri süresince toplam 72 iş günü staj görmeleri gerekmektedir.