Bilgisayar  Mühendisliği

1533807360-sdm3

 

 

Bilgisayar ve programlama ile ilgili olan tüm disiplinleri kapsayan bir mühendislik alanıdır. Kendi içerisinde yazılım, donanım ve bilgisayar bilimleri olmak üzere dallara ayrılan bilgisayar mühendisliği günümüzde birçok alanda kendine yer bulabilmekte ve çoğu mesleklerin temelini oluşturmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği savunma sanayinden sağlık sektörüne kadar hemen her alanda ihtiyaç duyulan modern ekipmanların, yazılımların  tasarımından, geliştirilmesinden ve  onarımından sorumludur. Bilgisayar Mühendisliği teknolojik gelişmelere ön ayak olmuş ve bu gelişen teknoloji sayesinde de oldukça önemli bir alan haline gelmiştir.

Aday Öğrenciler :

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümüne genel liselerden ve mesleki ve teknik liselerden mezun öğrenciler başvurabilirler. SAY puan türüne göre öğrenci alımları yapılır.

Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne sahip olması, bir işin işlem adımlarını belirleyebilmesi, mantık yürütme ve tasarım yeteneği olması ile birlikte, dikkatli, sabırlı, kendini sürekli yenileme gereği duyan araştırmacı bir yapıya sahip olmaları gerekir.

Eğitim İçeriği :

Eğitim süresi 4 yıl olup 8 yarıyıldan oluşur. Eğitim süresince algoritma ve programlama, veri yapıları, veri tabanı sistemleri, nesne yönelimli programlama, elektrik ve elektronik devreler, mikroişlemciler, bilgisayar mimarisi, bilgisayar ağları, mantıksal devreler, yapay zeka, bilgisayar grafikleri, sayısal görüntü/işaret işleme, web tasarımı ve programlama, işletim sistemleri gibi bilgisayar mühendisliği alan derslerinin yanında, temel bilimler ve temel mühendislik bilimleri dersleri de verilmektedir. Ayrıca Elektik-Elektronik ve Makine Mühendisliği bölümleri ile çift anadal ve yandal programları yürütülmektedir.

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri Bilgisayar Mühendisi unvanıyla mezun olurlar ve mühendis unvanının tüm yeterliliklerine sahiptirler. Okulumuz modern çağın gereksinimlerine uygun, mesleki bilgi ve beceriye, analitik düşünceye yatkın mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda okul içi eğitime önem verdiği kadar endüstriyel deneyime de önem vermektedir.

2009 yılında kurulan Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi akademik ve diğer altyapı çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu kapsamda yapılanma aşamasında olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecek ve bu eğitim ve öğretim yılında ilk öğrencilerini alacaktır.

Fakülteye ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize yürüme mesafesindedir. Fakülteden şehir merkezine, tren istasyonu ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkânı mevcuttur.

Neden Tercih Edilmeli :

Teknoloji Fakültesi'nde okumanın en büyük avantajı bir dönem boyunca" İşyeri Eğitimi "yapılmasıdır. Dördüncü sınıfın ilk dönemi olan yedinci yarıyıl süresince öğrencilerimiz işyeri eğitimi adı altında önemli sanayi kuruluşlarında tüm dönem boyunca çalışarak daha mezun olmadan uygulama tecrübelerini çok yüksek seviyeye çıkarabilmektedir. Sanayi kuruluşlarının kendilerinden beklentilerini ve iş ortamının gerekliliklerini sahada canlı olarak görmeleri öğrencilerimize bir çok avantaj sağladığı gibi, mezuniyete kısa süre kala kendilerini ispat ettikleri takdirde işyeri eğitimini icra ettikleri önemli sanayi kuruluşlarından mühendis kadrosunda çalışma teklifi de alabileceklerdir. Yapılan görüşmelerde tüm sanayicilerimiz uygulama becerisi yüksek, sanayi tecrübesi olan ve sanayinin ihtiyaçlarına dönük gelişimi sürekli takip edebilecek, rekabet gücü yüksek mühendislerle çalışma isteklerini ifade etmektedirler.

Çalışma Olanakları :

Bilgisayar Mühendisliği alanından mezun olmuş bir mühendislik alanı dahilindeki birçok programda özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarında çalışabilir. Lisans mezunu olarak yüksek lisans ve doktora yapma imkânına sahiptir. Yüksek Mühendis olarak çalışabilirler veya akademisyen olabilirler. Yine son dönemde vergi dairelerinde vergi uzman yardımcılığı kadrolarının mühendislere ayrılan % 25 kontenjandan istifade edebilirler. Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler aşağıda belirtilen alanlarda öncelikli olarak tercih edilmektedirler:

 • Yazılım Tasarım Uzmanı
 • Veri Tabanı Yöneticisi
 • Sistem Mühendisi
 • İş Analisti
 • Test Kalite Güvence Uzmanı
 • Web Tasarımı
 • Grafik Tasarımı ve Çizimi
 • Kontrol Mühendisi
 • Donanım Mühendisi
 • Siber Güvenlik Uzmanı
 • Veri Mimarı
 • Veri Analisti
 • Konfigürasyon Yöneticisi
 • Ağ İnternet Uzmanı
 • Robotik Mühendisi
 • Ar-Ge Mühendisi gibi…

Ulaşım ve Konaklama İmkânları:

Teknoloji Fakültesine ait imkânlar ve görüntüler Amasya Üniversitesi web sayfasında Teknoloji Fakültesi bölümünde detaylı olarak görülebilmektedir.  Kredi Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları ile diğer özel öğrenci yurtları fakültemize çok yakın olup yürüme mesafesindedir.

Amasya iline uzak şehirlerden gelecek öğrencilerimiz ve aileleri için Merzifon Havalimanına uçak ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi Teknoloji Fakültesi kampüsünden şehir merkezine, tren istasyonuna ve şehirlerarası otogara düzenli olarak halk otobüsü ile ulaşım imkanları da mevcuttur. Yine otogardan öğrenci yurtlarına ve fakülteye kadar çeşitli otobüs firmalarının servis hizmetleri de mevcuttur.